Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak radzić sobie z parującymi oknami?

Widok zaparowanych okien, zarówno wewnątrz jak i zewnątrz, często wywołuje konsternację. Zastanawiamy się czy mokre szyby to oznaka usterki czy może efekt złego montażu. Jednak zazwyczaj to mylna opinia, szczególnie w przypadku plastikowych okien.

Dlaczego okna parują?

Zaparowane okna to widok jaki spotykamy najczęściej rano, tak się dzieje ze względu na największą różnicę temperatur panującą w domu oraz na zewnątrz. Powstaje wówczas tak zwany „efekt rosy”. Ilość wody może być większa jeśli w mieszkaniu panuje wysoka wilgotność lub nie ma dostępu do dobrej wentylacji. Para jest zazwyczaj oznaką ochrony domu przed ulatywaniem ciepła. Szyby zaparowane z zewnątrz, nie powinny nas niepokoić, świadczą o skutecznej izolacji termicznej. Okna mokre od wewnątrz mogą być bardziej kłopotliwe.

Należy dokładnie sprawdzić czy nie wpływają na to dodatkowe czynniki. W przypadku pakietów szybowych, jeśli woda pojawia się pomiędzy nimi, może to być oznaką, że doszło do rozszczelnienia i warto pomyśleć o ich naprawie lub wymianie. Jeśli szukacie odpowiednio dobranego okna, Zgierz to miejsce które nie zawiedzie. W KMM Okno stawiamy na najlepszą jakość oraz nowoczesne rozwiązania dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Sposoby na suche szyby

Warto wiedzieć co zrobić, żeby okna nie parowały, by zadbać o utrzymanie ich w dobrej jakości oraz estetyce. Jeżeli w mieszkaniu na co dzień jest dosyć wilgotno, warto spróbować stosować pochłaniacze wilgoci, mogą to być odpowiednie urządzenia, specjalne woreczki, a także niektóre kwiaty jak np. skrzydłokwiat.

Brak wentylacji, szczególnie podczas gotowania lub suszenie prania bezpośrednio w pokoju zdecydowanie podnosi jej poziom. Jeśli istnieje możliwość, pod parapetem dobrze umieścić grzejniki lub zabezpieczyć okna dodatkowymi żaluzjami czy roletami z zewnątrz. Możemy skorzystać dodatkowo ze specjalnych preparatów do mycia szyb lub skorzystać z domowych patentów jak gliceryna lub pianka do golenia. Na co dzień dbajmy o dobrą cyrkulację powietrza, pamiętając również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.

Leave a Comment

0.0/5