Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Piękne kwiaty w ogrodzie na wiosnę – jak o nie zadbać?

Kwiaty to jeden z najważniejszych elementów każdego ogrodu. To dzięki nim ogród staje się kolorowych, piękny i pachnący. Z roślin można stworzyć ciekawe dekoracje, rabaty i efektowne zestawienia. W tym artykule doradzimy jakie kwiaty warto posadzić w ogrodzie i jak o nie zadbać.

Jakie wiosenne kwiaty sadzimy w ogrodach?

  • Tulipany – bardzo popularne kwiaty ogrodowe. Sprawdzają się również jako kwiaty cięte. Ich wygląd jest bardzo zróżnicowany w zależności od gatunku.
  • Narcyzy – dzielą się na kilka gatunków, które różnią się od siebie głównie kształtem i kolorem kwiatów. Znane są z tego, że są symbolem wiosny i zwiastują nowy początek.
  • Czosnki ozdobne – charakteryzują się dużymi, kulistymi kwiatostanami, które składają się z wielu małych kwiatków. Najczęściej występują w różnych odcieniach fioletu.
  • Krokusy – te kwiaty cebulowe osiągają od 5 do 20 cm, więc są stosunkowo niskie. Cechują się kwiatami o kielichowatym kształcie. Zimują w gruncie i nie są zbyt wymagające w uprawie.
  • Szafirki – niewielkie kwiaty cebulowe, dorastające do około 30 cm wysokości. Posiadają drobne kwiaty, wyglądem przypominające dzwoneczki, które tworzą zbity kwiatostan o nieco stożkowatym kształcie.
  • Szachownice – dorastają do około 20-40 cm wysokości w zależności od odmiany. Na dole prostej i sztywnej łodygi gęsto rosną żywo-zielone liście. Na górze łodygi znajduje się kwiatostan udekorowany kępą liści na szczycie. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt i są odwrócone do dołu.
  • Zimowity – wieloletnie kwiaty cebulowe. Wyglądem przypominają krokusy, dlatego są też często z nimi mylone. Występują w kilku kolorach, choć wyjątkowo popularne są te o delikatnej fioletowej barwie.
  • Hiacynty – charakteryzują się okazałym kwiatostanem rosnącym na grubej, sztywnej łodydze. Posiadają długie i wąskie liście. Świetnie sprawdza się jako dekoracja w ogrodzie, a dodatkowo cechuje się pięknym zapachem.
  • Lilie – dzielą się na te sadzone wiosną i sadzone jesienią. Termin sadzenia i kwitnienia zależy od gatunku, a gatunków jest naprawdę wiele. Rośliny te pochodzą z krajów Azji Zachodniej. Odmiany różnią się od siebie też wielkością, kolorem, kształtem kwiatów i zapachem.

Kiedy kwitną wiosenne kwiaty ogrodowe?

 

Roślina: Termin kwitnienia:
Tulipan marzec-kwiecień
Narcyz marzec-czerwiec
Czosnek ozdobny maj-sierpień
Krokus marzec-kwiecień
Szafirek kwiecień-maj
Szachownica kwiecień-maj
Zimowit wrzesień
Hiacynt kwiecień-maj
Lilie maj-czerwiec

 

Nasiona kwiatów wiosennych – jak je sadzić?

Kwiaty z nasion również mogą stanowić wspaniała ozdobę ogrodu, są jednak nieco trudniejsze w uprawie niż kwiaty cebulowe. Przede wszystkich związane z nimi zabiegi pielęgnacyjne są bardziej wymagające i czasochłonne.

Nasiona kwiatów można wysiewać na dwa główne sposoby.

Najłatwiejsze jest wysiewanie prosto do gruntu. Jednak nie wszystkie kwiaty można tak sadzić. Sposób ten dotyczy większości kwiatów jednorocznych. Na to, które kwiaty można wysiewać do gruntu ma też wpływ wiele czynników jak np. długość wegetacji.

Wysiewać wprost do gruntu można już do marca do końca maja, w zależności od gatunku.

Drugim sposobem jest wysiewanie nasion z rozsady. Jest to nieco trudniejsza technika i wymaga więcej czasu. Świetnie sprawdzą się tutaj doniczki torfowe.

Wysiewanie z rozsady w przypadku niektórych gatunków można zacząć już w lutym.

Ważna zasada: większe nasiona sadzimy na głębokość równą trzykrotnej wielkości nasion (podobnie jak w przypadku cebulek), natomiast małe nasiona siejemy na powierzchnię gleby.

Przykłady kwiatów z nasion:

  • begonia
  • petunia
  • niezapominajka
  • aksamitka
  • stokrotka
  • bratki
  • aster
  • nagietek lekarski
  • groszek pachnący

Wybór kwiatów wysiewanych z nasion jest bardzo szeroki. Wyżej wymienione zostało tylko kilka przykładów roślin uprawianych w Polsce.

Cebulki kwiatowe sadzone jesienią

Kwiaty cebulowe są dość łatwe w uprawie. Gatunki różnią się od siebie wymaganiami, ale podstawowe zabiegi pielęgnacyjne nie powinny sprawić trudności nawet początkującemu ogrodnikowi.

Stanowisko i podłoże powinniśmy wybierać według wymagań konkretnego gatunku. Duża część roślin cebulowych lubi żyzną i przepuszczalną glebę o obojętnym odczynie pH. Do uprawy kwiatów nie nadaje się gleba zbyt gliniasta lub zbyt piaszczysta.

Przed posadzeniem warto oczyścić ziemię z chwastów, aby nie zabierały cebulkom cennych składników odżywczych i wilgoci.

Podstawowa zasada sadzenia cebulek dotyczy głębokości. Głębokość dołka, do którego wsadzamy cebulkę powinien być równy jej trzykrotnej wielkości.

Do sadzenie cebulek kwiatowych warto użyć koszyczków. Ułatwią one późniejsze wykopywanie cebul oraz ochronią je przed gryzoniami.

Cebulki zimujące w gruncie

Gatunki kwiatów cebulowych sadzonych jesienią są odporne na mróz i mogą zimować w gruncie. Jednak, aby im to ułatwić warto je zabezpieczyć. Można użyć do tego torfu, kory ogrodowej lub gałązek roślin iglastych.

Taka ściółka ochroni cebulki przed silnymi mrozami oraz ograniczy utratę wilgoci.

Najlepiej rozłożyć ją dopiero po pierwszych przymrozkach.

Cebulki, które zimują w gruncie warto wykopać co kilka lat, aby oddzielić cebule przybyszowe i zmienić miejsce ich uprawy.

Wiosenne kwiaty można sadzić na rabatach i tworzyć z nich piękne, ciekawe kompozycje. Ozdobienie ogrodu kwiatami cebulowymi jest stosunkowo proste. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu, aby nasz ogród kolorowo i pachnąco rozkwitł na wiosnę.

Leave a Comment

0.0/5